16 i 22 października 2015 gościliśmy w naszym liceum wyjątkowego człowieka - profesora Zbigniewa Antoniego Kruszewskiego.

Prof. Zbigniew Antoni Kruszewski urodził się w Warszawie. Jako żołnierz Armii Krajowej walczył w powstaniu warszawskim, potem został wywieziony do niemieckiego lagru. Po wyjściu z niewoli był żołnierzem armii gen. Władysława Andersa. Studia skończył na uniwersytecie w Chicago, pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Stanowym Texas w EL Paso. Był wieloletnim wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jest członkiem zarządu Muzeum Holocaustu w El Paso oraz wykładowcą Szkoły Letniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako politolog współtworzył naukę o granicach (borderologia). Od połowy lat dziewięćdziesiątych niemal co roku przyjeżdża do Szczecina. Wizytę tę łączy zawsze z objazdem granicy polsko-niemieckiej, na której temat już w 1958 r. napisał książkę – pierwszą w USA. Wśród jego przodków jest wielu polskich działaczy niepodległościowych, np. prof. Antoni Grabowski, chemik i esperantysta, który przetłumaczył na język esperanto m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Mazepę” Juliusza Słowackiego.

Profesor opowiadał młodzieży o życiu w okupowanej Warszawie, o działaniu w Szarych Szeregach, przygotowaniach i udziale w powstaniu warszawskim. Dzielił się z nami swoimi osobistymi przeżyciami i przemyśleniami dotyczącymi tego tragicznego dla wielu Polaków wydarzenia. Opowiadał o ludziach, których spotkał na swej drodze - o dobrych i złych Niemcach, Polakach, Żydach. Szczególnie podkreślał, że niezależnie od okoliczności, to my decydujemy jaką postawę przyjmiemy wobec drugiego człowieka.

W drugiej części spotkania profesor odpowiadał na pytania uczniów. Dotyczyły one jego wojennych i powojennych losów, stosunku do Niemców, Żydów, rozumienia pojęcia tolerancji, problemu uchodźców, a także współczesnego patriotyzmu. Spotkanie zakończył zdaniem: „Bądźcie dobrymi ludźmi”.

Dziękujemy pani wicedyrektor Marzenie Kowalskiej za zaproszenie tak niezwykłego Gościa.