8 kwietnia odbył się finał badmintonowych mistrzostw Szczecina. Od wielu lat do finału awansują zespoły LOzOI i II LO. W tym roku i w dwóch rozegranych półfinałach spotkały się zespoły z tych właśnie szkół. Nasze reprezentantki awansowały do ścisłego finału bez straty seta. Spotkanie o tytuł najlepszego zespołu w Szczecinie między drużynami z tej samej szkoły, budzi zawsze mnóstwo emocji. Dziewczyny wspólnie trenują, bardzo dobrze się znają, są na podobnym, wysokim poziomie. Mistrzostwo Szczecina zdobyły: Klaudia Lewandowska, Paulina Kacprzak i Klaudia Drusko. II miejsce wywalczyły Joanna Pogorzelska, Zuzanna Żuk i Wiktoria Iwańczuk. Składamy Wam ogromne gratulacje i podziękowania za wysiłek i profesjonalne przygotowanie do zawodów. Jesteście wspaniałe i oczywiście...Najlepsze :)

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Okulary dla Afryki. Zebrane okulary trafią do pacjentów szpitala w Wambie w środkowej Kenii, gdzie we wrześniu pojedzie ekipa polskich lekarzy.

Już po raz szósty reprezentacje klas trzecich wzięły udział w turnieju języka polskiego łączącym rywalizację z zabawą. Polecenia konkursowe dotyczyły znajomości literatury, nauki o języku i ortografii. Zmagania drużyn życzliwie i fachowo oceniały panie Renata Jachim, Joanna Jarota Marta Gosecka i Agnieszka Wałkowska. Zgromadzona na sali gimnastycznej publiczność wspierała swoje reprezentacje, które między innymi rozwiązywały krzyżówkę literacką, rozszyfrowały cytaty z utworów literackich i pisały dyktando do momentu popełnienia pierwszego błędu ortograficznego. Wszystkie klasy rewelacyjnie poradziły sobie z odgadnięciem postaci mitologicznych i biblijnych, bardzo dobrze i dobrze wykonały polecenie polegające na szybkim, ale starannym wymówieniu zdania (np. „Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie?”) i heroicznie walczyły w zadaniu ortograficznym. „Przy tablicy” z dyktandem wytrwała do końca klasa 3a. Ostatnią zagadkę przygotowała dla maturzystów pani Urszula Kolesińska, nauczycielka matematyki i czytelniczka utworów Adama Mickiewicza. W jej wykonaniu usłyszeliśmy pięknie i z uczuciem wygłoszone z pamięci fragmenty „Pana Tadeusza” i „Dziadów” cz. IV. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy 3c, wygrywając z klasą 3a jednym punktem. Gratulujemy, a wszystkim trzecioklasistom życzymy powodzenia na zbliżającym się wielkimi krokami egzaminie maturalnym.

27 marca 2019 r. odbył się w naszym liceum DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI SZKOŁY. Odwiedziło nas 220 kandydatów z różnych gimnazjów i szkół podstawowych Szczecina i okolic. Atmosfera była wspaniała. Uczniowie i ich rodzice mogli zwiedzić szkołę, porozmawiać z nauczycielami, kadrą pedagogiczno-psychologiczną i uczniami naszej szkoły. Odpocząć można było w przytulnej kawiarence przygotowanej przez Samorząd Uczniowski.

„Lokomotywę” Tuwima w interpretacji Dyrektora szkoły wysłuchali uczestnicy spotkania, które odbyło się z okazji Światowego Dnia Poezji. Nie była to jedyna atrakcja.
21 marca w LOZOI królowała poezja. Polonistka pani Joanna Jarota przygotowała „Ścianę z poezją”, na której znalazły się barokowe wiersze uczniów, utwory znanych mistrzów pióra oraz poetów szczecińskich. W holu na parterze powstała wystawa o twórcach szczecińskich- Róży Czerniawskiej-Karcz, Mirosławie Piaskowskiej-Majzel, Zbigniewie Smoczku, Konradzie Wojtyle i Katarzynie Chabowskiej. Drzwi sal lekcyjnych zdobiły wiersze Z. Herberta, W. Szymborskiej, C. Miłosza, J. Tuwima.
W bibliotece odbyło się dwugodzinne spotkanie pod hasłem „Niektórzy lubią poezję”. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele oraz początkujący szczeciński poeta Krzysztof Ćwikliński. Na początku rozmawialiśmy o Światowym Dniu Poezji, następnie zostało odtworzone nagranie z koncertu Tomasza Stańki, podczas którego Wisława Szymborska czytała swoje wiersze.
Po tym wprowadzeniu uczestnicy czytali wiersze ulubionych autorów i rozmawiali o poezji i poetach, np. Patrycja Sierzputowska z 3a zaprezentowała wiersz Marka Grechuty „Skąd pochodzimy”, który powstał z inspiracji obrazami Paula Gauguina. Pani Beata Rychlicka przeczytała „Pogodę lasu J. Iwaszkiewicza oraz „Są tacy, którzy” W. Szymborskiej. Opowiedziała też o swoich fascynacjach twórczością tych autorów. Joanna Pogorzelska z 3a zaprezentowała utwór T. Różewicza „Stare kobiety”, a pan dyrektor Radosław Kluczyński przeniósł nas w świat dzieciństwa interpretacją wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”.
Repertuar był bardzo urozmaicony: Krzysztof Ćwikliński prezentował własne wiersze w języku polskim i angielskim. Oskar Walkowski z 2a przedstawił interesujące utwory młodych twórców, które wyszukał w internecie, pani Mirella Kałymon zapoznała nas z utworami amerykańskiego poety E.E. Cummingsa. Przedstawiła je po polsku i angielsku. Julia Wachnik z 2b po mistrzowsku wyrecytowała karkołomną do wyartykułowania „Dziaberliadę” L. Carolla w tłumaczeniu S. Barańczaka. Pani Agnieszka Wałkowska przybliżyła nam twórczość Tomasza Różyckiego i pokazała niezwykłą książkę M. Bieńczyka „Książę w cukierni”, która ma formę 6-metrowej harmonijki z niezwykłymi ilustracjami. Kinga Łęska z 1b wybrała utwór W. Szymborskiej „Zakochani”, a Ala Porazik wiersz C. Miłosza „Anioły”. Pani Beata Rychlicka podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami ze spotkania z Czesławem Miłoszem, które odbyło się w Lublinie w 1981r. z okazji nadania poecie doktoratu honorowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Celem Światowego Dnia Poezji jest także promocja twórczości lokalnej. Pani Renata Jachim przybliżyła sylwetkę szczecińskiej poetki Róży Czerniawskiej-Karcz i przeczytała jej wiersz „W pracowni Vermeera”. Spotkanie zakończyła piosenka w wykonaniu Grzegorza Turnaua do słów K.K. Baczyńskiego „Znów wędrujemy”.
W kameralnej i miłej atmosferze, obcując z poezją i muzyką, przyjemnie spędziliśmy czas. Niezwykłe wiersze i interesująca rozmowa na pewno zachęcają do czytania poezji i dzielenia się swoimi przemyśleniami.
Światowy Dzień Poezji jest obchodzony 21 marca z inicjatywy UNESCO. Cel: promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji w całym świecie.
Szkolne obchody przygotowały panie – Agnieszka Wałkowska, Joanna Jarota, Renata Jachim – z pomocą pani Beaty Rychlickiej i pani Danuty Maślak.

Podkategorie