Pomorze Zachodnie gdzie biznes łaczy sie z naukaW roku szkolnym 2022/2023 nasi uczniowie będą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych, a wszystko za sprawą włączenia się w projekt ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”. Dzięki temu nasza szkoła będzie korzystać z platformy edukacyjnej głównie podczas lekcji przedsiębiorczości i przedmiotów zawodowych, a uczniowie zyskają możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych podczas zarządzania wirtualną firmą.

Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalanie cen, zakup urządzeń
i materiałów, a nawet zatrudnianie pracowników to zadania, z którymi mierzą się uczniowie. Współzawodnicząc na wirtualnym rynku ze swoimi kolegami będą przekonują się jak konkurencja wpływa na prowadzenie własnej firmy.

Wirtualny biznes – realne kompetencje

W wirtualnej rzeczywistości, nawet 120 grupa młodzieży, wcieli się w rolę przedsiębiorców prowadzących firmy produkcyjne lub usługowe. Platforma jest dostępna online, wykorzystuje mechanizmy grywalizacji i ma za zadanie zaangażować młodzież w rozgrywkę toczącą się w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych. To pierwszy krok w kierunku własnej działalności gospodarczej.

Nasi nauczyciele jako mentorzy biznesu

Nowe umiejętności zdobywają również nauczyciele, którzy podczas praktycznych warsztatów z ekspertami firmy REVAS rozszerzają wiedzę techniczną z zakresu obsługi narzędzia, lecz również wiedzę dotyczącą prawidłowej oceny działań i postępów uczniów. Składa się na nią nie tylko wynik finansowy wirtualnego przedsiębiorstwa, ale także zadowolenie jego klientów i pracowników, rozwój a nawet poziom zadłużenia. W naszej szkole, po przejściu dwuetapowego szkolenia oraz zdaniu egzaminu Certyfikat Trenera Branżowych Symulacji Biznesowych REVAS otrzymało 3 nauczycieli.

Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych, nasza szkoła dołącza do elitarnego grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski. Więcej informacji o Branżowych Symulacjach Biznesowych można uzyskać na stronie www.revas.pl

Wdrażanie innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości i korzystanie z licencji jest  możliwe dzięki współpracy w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką" realizowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Więcej informacji o działalności wydziału znajduje się na stronie www.cig.wzp.pl oraz profilu Facebook Pomorze Zachodnie otwarte na biznes.

Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji.

W dniach 4-5.06.2022 Natalia Nowakowska z klasy 2b reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Litwy w piłce wodnej⚽️ Dziewczyny wygrały z Wilnem oraz z Kownem zdobywając dzięki temu pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy Natalii oraz całej reprezentacji, BRAWO!

Przedstawiciele Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Szczecinie w ramach lekcji przedsiębiorczości przeprowadzili zajęcia dotyczące wykorzystywania Funduszy Europejskich na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Rozmawialiśmy o możliwościach uzyskania wsparcia, podstawowych obowiązkach osoby, która chce uzyskać dofinansowanie, kto może otrzymać pożyczkę, na co można ją przeznaczyć i jakie są zasady udzielania pożyczki.
W części warsztatowej tworzyliśmy biznesplany. Najwięcej emocji budziła nazwa i logo, ale misja, marketing, klienci i aktywa trwałe były równie ważne.
Pomysły na biznes były bardzo różnorodne, a niektóre z nich były na tyle dobre, że z pewnością warte są dofinansowania:)

Po fantastycznym występie podczas Licealiady rozegranej 17.05.2022, żeńska reprezentacja szkoły zaliczyła kolejny dobry start 23 maja 2022 r. podczas Dnia Sztafet. Dziewczęta rywalizowały w czterech biegach sztafetowych.
Nasza sztafeta olimpijska (800m, 400m, 200m, 100m), w składzie której biegły: Wiktoria Kleparska, Weronika Banasiak, Kinga Nguyen, Alicja Chrapkowska, wywalczyła brązowy medal!
Wiele emocji czekało nas również podczas wyścigu kolejnych sztafet:
szwedzka (400m, 300m, 200m, 100m) w składzie: Maria Szelągowska, Zofia Herman, Dominika Zajor, Oliwia Budzińska - IV miejsce, oraz Amelia Synak, Julia Dulska, Natalia Nowakowska, Zofia Subocz - VI miejsce,
4x400 m: Alicja Pospychała, Nikola Żygadło, Kalina Budna, Julia Sarnowska - IV miejsce,
4x100m: Aleksandra Gajowska, Nikola Kontowicz, Wiktoria Ambroziewicz, Martyna Mordal - IV miejsce oraz Nikola Chwesiuk, Alicja Dzwonek, Matylda Kucharska, Julia Krygielska - VIII miejsce.

Wysiłek wszystkich sztafet został zwieńczony pucharem za zajęcie III miejsca w ogólnej klasyfikacji punktowej szkół ponadpodstawowych. BRAWO! Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne zawody.

17 maja 2022 r., po prawie trzyletniej przerwie (ostatnie zawody odbyły się jesienią 2019 r.) spowodowanej pandemią, reprezentanci naszego liceum wzięli udział w lekkoatletycznych zawodach międzyszkolnych zwanych LICEALIADĄ. Zawody w wykonaniu naszych sportowców wypadły fantastycznie!!! Wszyscy z całych sił walczyli o każdą sekundę, każdy centymetr, pokazali ducha zespołu i zaangażowanie.

W ŁĄCZNEJ KLASYFIKACJI SZKÓŁ w kategorii dziewcząt zdobyliśmy III MIEJSCE! Wszystkie dziewczęta walczyły o cenne punkty dla zespołu.
Na szczególne wyróżnienie zasługują medalistki: Aleksandra Kaźmierczak (bieg na 200 metrów - I miejsce), Julia Sarnecka (skok wzwyż - I miejsce), Amelia Synak (rzut dyskiem - II miejsce), Kinga Nguyen (rzut dyskiem - III miejsce), Wiktoria Kleparska (bieg na 1500 m - II miejsce), sztafeta 4x100 - Aleksandra Kaźmierczak, Dominika Ziajor, Anna Ceniuch, Zofia Herman (III miejsce).

Nasza reprezentacja dziewcząt:

100 m - Zofia Herman, Dominika Ziajor, Martyna Mordal, Oliwia Budzińska, Aleksandra Gajowicz.
200 m - Aleksandra Kaźmierczak
800 m - Kalina Budna, Alicja Pospychała, Weronika Banasiak.
1500 m - Wiktoria Kleparska.
Skok w dal - Nikola Kontowicz, Alicja Chrapkowska, Magdalena Skonieczna.
Skok wzwyż - Julia Sarnowska, Zofia Subocz.
Pchnięcie kulą - Anna Ceniuch, Natalia Nowakowska, Klaudia Fira, Nikola Żygadło.
Rzut dyskiem - Amelia Synak, Kinga Nguyen.

Również chłopcy godnie reprezentowali LOzOI w wybranych konkurencjach: w skoku w dal - Kacper Sokołowski (V miejsce), w biegu na 100 m - Julian Ciepliński, Daniel Nitoń, Dawid Giętkowski, w biegu na 1500 m Jan Milanowski

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom należą się ogromne brawa za walkę! Dziękujemy i liczymy, że kolejne zawody będą równie udane.

Podkategorie