„Lokomotywę” Tuwima w interpretacji Dyrektora szkoły wysłuchali uczestnicy spotkania, które odbyło się z okazji Światowego Dnia Poezji. Nie była to jedyna atrakcja.
21 marca w LOZOI królowała poezja. Polonistka pani Joanna Jarota przygotowała „Ścianę z poezją”, na której znalazły się barokowe wiersze uczniów, utwory znanych mistrzów pióra oraz poetów szczecińskich. W holu na parterze powstała wystawa o twórcach szczecińskich- Róży Czerniawskiej-Karcz, Mirosławie Piaskowskiej-Majzel, Zbigniewie Smoczku, Konradzie Wojtyle i Katarzynie Chabowskiej. Drzwi sal lekcyjnych zdobiły wiersze Z. Herberta, W. Szymborskiej, C. Miłosza, J. Tuwima.
W bibliotece odbyło się dwugodzinne spotkanie pod hasłem „Niektórzy lubią poezję”. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele oraz początkujący szczeciński poeta Krzysztof Ćwikliński. Na początku rozmawialiśmy o Światowym Dniu Poezji, następnie zostało odtworzone nagranie z koncertu Tomasza Stańki, podczas którego Wisława Szymborska czytała swoje wiersze.
Po tym wprowadzeniu uczestnicy czytali wiersze ulubionych autorów i rozmawiali o poezji i poetach, np. Patrycja Sierzputowska z 3a zaprezentowała wiersz Marka Grechuty „Skąd pochodzimy”, który powstał z inspiracji obrazami Paula Gauguina. Pani Beata Rychlicka przeczytała „Pogodę lasu J. Iwaszkiewicza oraz „Są tacy, którzy” W. Szymborskiej. Opowiedziała też o swoich fascynacjach twórczością tych autorów. Joanna Pogorzelska z 3a zaprezentowała utwór T. Różewicza „Stare kobiety”, a pan dyrektor Radosław Kluczyński przeniósł nas w świat dzieciństwa interpretacją wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”.
Repertuar był bardzo urozmaicony: Krzysztof Ćwikliński prezentował własne wiersze w języku polskim i angielskim. Oskar Walkowski z 2a przedstawił interesujące utwory młodych twórców, które wyszukał w internecie, pani Mirella Kałymon zapoznała nas z utworami amerykańskiego poety E.E. Cummingsa. Przedstawiła je po polsku i angielsku. Julia Wachnik z 2b po mistrzowsku wyrecytowała karkołomną do wyartykułowania „Dziaberliadę” L. Carolla w tłumaczeniu S. Barańczaka. Pani Agnieszka Wałkowska przybliżyła nam twórczość Tomasza Różyckiego i pokazała niezwykłą książkę M. Bieńczyka „Książę w cukierni”, która ma formę 6-metrowej harmonijki z niezwykłymi ilustracjami. Kinga Łęska z 1b wybrała utwór W. Szymborskiej „Zakochani”, a Ala Porazik wiersz C. Miłosza „Anioły”. Pani Beata Rychlicka podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami ze spotkania z Czesławem Miłoszem, które odbyło się w Lublinie w 1981r. z okazji nadania poecie doktoratu honorowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Celem Światowego Dnia Poezji jest także promocja twórczości lokalnej. Pani Renata Jachim przybliżyła sylwetkę szczecińskiej poetki Róży Czerniawskiej-Karcz i przeczytała jej wiersz „W pracowni Vermeera”. Spotkanie zakończyła piosenka w wykonaniu Grzegorza Turnaua do słów K.K. Baczyńskiego „Znów wędrujemy”.
W kameralnej i miłej atmosferze, obcując z poezją i muzyką, przyjemnie spędziliśmy czas. Niezwykłe wiersze i interesująca rozmowa na pewno zachęcają do czytania poezji i dzielenia się swoimi przemyśleniami.
Światowy Dzień Poezji jest obchodzony 21 marca z inicjatywy UNESCO. Cel: promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji w całym świecie.
Szkolne obchody przygotowały panie – Agnieszka Wałkowska, Joanna Jarota, Renata Jachim – z pomocą pani Beaty Rychlickiej i pani Danuty Maślak.