20 października 2017 roku w murach naszej szkoły gościliśmy wyjątkowego gościa - profesora Zbigniewa Antoniego Kruszewskiego.
Prof. Zbigniew Antoni Kruszewski urodził się w 1928 roku Warszawie. Należał do Szarych Szeregów, Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po klęsce Powstania został jeńcem Stalagu X B Sandbostel. Po wyjściu z niewoli był żołnierzem armii gen. Andersa. Studia skończył na uniwersytecie w Chicago, pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Stanowym Texas w EL Paso. Był wieloletnim wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jest członkiem zarządu Muzeum Holocaustu w El Paso, wykładowcą Szkoły Letniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako politolog jest współtwórcą nauki o granicach (borderologia). Od połowy lat dziewięćdziesiątych niemal co roku przyjeżdża do Szczecina, co łączy zawsze z objazdem granicy polsko-niemieckiej, na której temat już w 1958 r. napisał książkę – pierwszą w USA.
Profesor opowiadał młodzieży o życiu w okupowanej Warszawie, działaniu w Szarych Szeregach, przygotowaniach i udziale w powstaniu warszawskim. Dzielił się z nami swoimi osobistymi przeżyciami i przemyśleniami dotyczącymi tego tragicznego dla wielu Polaków wydarzenia.
W drugiej części spotkania profesor odpowiadał na pytania uczniów. Dotyczyły one jego wojennych i powojennych losów, stosunku do Niemców, Żydów, tolerancji, problemu uchodźców, a także współczesnej sytuacji politycznej na świecie.
Dziękujemy pani Marzenie Kowalskiej oraz Andrzejowi Kotuli za zaproszenie, już po raz trzeci, tak niezwykłego gościa.