„Jestem dziennikarką, nie znam się na niczym”

 Znana polska reportZrzut ekranu 2018 10 07 17.03.27erka Magdalena Grzebałkowska gościła 21.09.2018r. w salonie Promedia MBP. Tematem spotkania była jej najnowsza książka „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Biografia wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy jest jednocześnie opowieścią o pokoleniu, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną  - namiastką wolności. Podczas spotkania, w którym wśród licznie zebranej publiczności byli uczniowie i nauczyciele LOZOI, autorka opowiadała, jak pracowała nad biografiami poety Jana Twardowskiego, malarza Zdzisława Beksińskiego i Krzysztofa Komedy. Mówiła, że podejmując dany temat, dobrze jest nie znać się na nim, bo wtedy zadaje się więcej pytań, które nie padłyby, gdyby autor znał zagadnienie. Nie nazywa siebie pisarką, mówi: „Jestem dziennikarką, nie znam się na niczym”. Wielokrotnie podkreślała , że pisząc biografię stara się pokazać wszystko, co dotyczy bohatera, ale w taki sposób, by nie pozbawić go godności. Bliskie są jej zasady stosowane przez Jamesa Haleya –  autora biografii Londona. Praca nad książką o Komedzie była wyjątkowo trudna, gdyż kompozytor nie pozostawił po sobie wiele. Nie pisał pamiętników, udzielił niewielu wywiadów, był nieśmiały i małomówny. Dlatego autorka bazowała na rozmowach z ludźmi. Jeździła do Warszawy, Ostrowa Wielkopolskiego, Los Angeles, Moskwy, Szwecji, by uzyskać informacje od tych, którzy znali Komedę. Dwa lata pisała do agentki Romana Polańskiego, żeby zgodził się na rozmowę. W końcu udało się zadać reżyserowi wiele pytań, ale przez telefon. Grzebałkowska podkreślała: „Nie piszę sensu stricto biografii, ale raczej reportaże. Mnie ciekawi życie codzienne ludzi”. Rozmowę z pisarką prowadziła Anna Godzińska. 
-  Nigdy wcześniej nie brałam udziału w takim wydarzeniu  i szczerze mówiąc nie byłam pewna, czy  dobrze robię poświęcając na to swój piątkowy wieczór – mówi Ada, uczennica klasy 1d  naszego liceum. Stwierdzam jednak, że był to dobry wybór, ponieważ spotkanie okazało się bardzo interesujące i dużo wniosło w moje życie. Usłyszałam o szczegółach pracy reporterskiej oraz dowiedziałam się wielu ciekawych faktów z życia wybitnych osobowości naszej kultury. Cieszę się, że miałam możliwość poznania tak wartościowego człowieka, jakim jest Magdalena Grzebałkowska. Teraz już wiem, dlaczego mimo wietrznej i deszczowej pogody na spotkaniu zjawiło się wiele osób.   

Renata Jachim, Ada klasa 1d

Znalezione obrazy dla zapytania osobiste życie jazzu            

foto Silar/wikipedia

Magdalena Grzebałkowska jest pisarką i reporterką. Jej reportaż pt. „1945. Wojna i pokój” został wyróżniony Nagrodą Nike oraz  Nagrodą im. Teresy Torańskiej. Za tekst „Śpiewać, hitlerówy!” otrzymała Polsko-niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.